Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, wraz z Sekcją Psychoterapii i Komisją Certyfikatów Psychoterapeutycznych, wyraża zasadnicze wątpliwości i zaniepokojenie w związku z szeroko nagłaśnianą w ostatnim czasie propozycją szkoleniową prywatnej firmy określającej się jako "Europejski Instytut Psychologii i Psychoterapii". Firma ta organizuje "Studium Dokształcające z zakresu terapii indywidualnej, par i rodzinnej". Program przewiduje 120 godzin szkolenia w ciągu 6 miesięcy, realizowanych wyłącznie na platformie interaktywnej i przeznaczony jest dla osób mających licencjat "z zakresu psychologii, psychiatrii, socjologii i innych dyscyplin", a w jego braku (czyli dla osób z wykształceniem średnim) organizatorzy proponują zakwalifikowanie na kurs po sprawdzeniu wiedzy w trybie online. Organizatorzy szkolenia podają, że "absolwenci szkolenia będą mogli diagnozować i prowadzić terapię indywidualną, par i rodzin".

Propozycja ta jest w najwyższym stopniu nierzetelna i nieetyczna. Proces szkolenia psychoterapeutycznego nie może dokonać się w pół roku, podobnie jak niemożliwa jest półroczna specjalizacja medyczna. Przygotowanie specjalistyczne przygotowujące do prowadzenia terapii osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego (w tym zaburzeń lękowych, stresu pourazowego) zgodnie ze standardami Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii (EAP), a także wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) to ok. 1250 godz. szkolenia w ciągu 4 lat, w tym wiele godzin praktyki terapeutycznej, stażu, superwizji i terapii własnej. Takie szkolenie prowadzi do uzyskania certyfikatu psychoterapeutycznego, który jest uprawnieniem do samodzielnego stosowania psychoterapii.

Ogłoszenie "Europejskiego Instytutu Psychologii i Psychoterapii" o kształceniu terapeutów wprowadza w błąd potencjalnych słuchaczy, jakoby mogli oni w wyniku tego studium prowadzić „terapię indywidualną, par i rodzin”, m. in. stosować opisywane metody w „terapii zaburzeń lękowych i zaburzeń więzi, stresu pourazowego”. 120 godzin zajęć w trybie online w żadnym razie nie zapewni niezbędnych do tego kwalifikacji. Wyrywkowe zaoczne uczenie technik osób, które nie są do tego odpowiednio przygotowane, czyli nie będących w trakcie, lub po całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym obejmującym m. in. staże kliniczne i terapię własną stwarza potencjalne niebezpieczeństwo dla przyszłych odbiorców "usług" absolwentów tego rodzaju szkolenia..

Z informacji nie wynika co to jest Europejski Instytut Psychologii i Psychoterapii, jaki jest jego status formalny, pozycja naukowa, uprawnienia do prowadzenia szkoleń specjalistycznych, kto nim zarządza i kto jest jego pracownikiem. Spośród osób wymienianych jako prowadzący zajęcia nie ma nikogo, kto miałby uznany certyfikat psychoterapeuty. Są tam natomiast osoby z wykształceniem psychologicznym, które uczestnicząc w tak opisanym przedsięwzięciu naruszają etyczne ramy swojego zawodu.

Sposób promowania "Studium" zawierający nieprawdziwe sformułowania nastręcza wątpliwości co do rzetelności organizatorów, a także co do ich dbałości o potrzeby i interesy osób wymagających pomocy psychoterapeutycznej. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie, gdy jest coraz większe zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc z powodu zaburzeń i chorób psychicznych.  Informujemy zatem wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, absolwentów wyższych uczelni, a także inne osoby zainteresowane, w tym potencjalnych pacjentów, o wątpliwościach dotyczących faktycznych kompetencji uzyskanych w wyniku ukończenia tego Studium. W myśl istniejących obecnie regulacji osoby kończące takie szkolenie nie będą miały nawet wstępnych kwalifikacji psychoterapeutycznych.

Kalendarium